Місто Жашків

Загальні відомості

Місто Жашків офіційно засноване у жовтні 1636 року, коли йде згадка про Городище, що нині є частиною Жашкова. У той час Жашків належав до Тетіївських володінь князів Острозьких.

З 1840 р. Жашків віднесено до розряду містечок. У 1866 р. він став центром Жашківської волості Таращанського повіту. У 1852 р., після смерті І. Тарновецького, Жашків було розділено на дві частини між сестрами магната. Цей поділ закріпився на довгі роки. У 1860 р. в Жашкові збудовано перший цукровий завод, обладнаний шістьма пресами і паровим котлом. Виробництво цукру становило 27,3 тисячі пудів на рік. З 1865 р. діяли виноробня та пивоварня, збільшилася кількість млинів. Містечко розвивалося і як осередок ремесла та торгівлі. У 1873 р. тут було 28 ремісників, працювали 24 крамниці, відбулося 52 ярмарки – базари. Місцевий ярмарок славився кіньми, яких сюди приводили з багатьох губерній країни.

На початку 1900 року в Жашкові було 726 дворів і 5,5 тис. жителів. Медичне обслуговування населення здійснювали лікар і фельдшер. При цукроварні діяла лікарня на 10 ліжок, працювала аптека.

У кінці 1922 року Жашків віднесено до Уманського повіту, а з квітня наступного року він став центром новоутвореного Жашківського району Уманського округу.

Велике значення для економічного розвитку Жашкова і району мала добудова у 1926-1927 рр. залізничної колії на дільниці Погребище – Жашків. У 1930 р. в місті організовано перший колгосп імені І. Петровського.

У 1934 р. в містечку відкрито середню школу, а з 1946 р. працювали середня, семирічна і початкова школи. У 1956 р. Жашків об’єднано із селом Городище і віднесено до міста районного підпорядкування. Сьогодні у місті проживають 15,3 тис. мешканців. Символіка Жашкова пов’язана з історією міста, заслуговує на особливу увагу. Герб міста зображений у вигляді щита, який містить у собі три складові частини. У центральній частині герба на блакитному фоні зображена постать сіяча-хлібороба, який уособлює першого засновника міста на ім’я Жашко. Нижче на фоні червоної смуги – ваги, що символізують торгівлю і, зокрема, Жашківський базар, що був найбільший у Київській губернії. У нижчій частині зображено Курган з атрибутами зброї, які символізують боротьбу жашківчан з іноземними поневолювачами.

 Місто має свій Прапор, який розділений по діагоналі з лівого нижнього кута до верхнього правого двома кольорами: блакитним і малиновим. Верхній блакитний колір символізує частину державного прапора, нижній малиновий – символ утвердження козацтва на Черкащині. У крайній лівій частині прапора зображена сіра смуга білими лініями по боках, що символізує одну з головних доріг України Київ – Одеса, яка проходить через Жашків і відіграє важливу роль в економічному, соціальному і культурному розвитку міста. На блакитному тлі у верхній частині прапора зображено образ хлібороба-сівача, що є основним елементом герба міста.

 Економіка

У місті функціонують 6 підприємств, з них виробляють продукцію народного споживання, що складає понад 60% до загального виробництва продукції в діючих цінах. З початку року виробництво становить більше 30 млн грн. Розвивається малий і середній бізнес. Сьогодні в місті зареєстровано 40 малих і середніх підприємств, які наповнюють місцевий бюджет.

 Освіта

У місті діють п’ять загальноосвітніх шкіл, професійно-технічне училище, міжшкільний виробничий комбінат, музична школа. У школах працюють 196 педагогів, де навчаються 2450 учнів. Мережа дошкільних закладів міста складає 6 дитячих садків. Тут працюють 146 спеціалістів і вихователів. Дошкільні установ  відвідують 420 малюків.

 Охорона здоров’я, культура

У місті функціонує лікарня, в якій працюють більше як 700 медичних працівників, два Будинки культури, три бібліотеки постійно проводиться фізкультурно-оздоровча робота.

 
 

Ще з цієї рубрики:

 

Тут ви можете написати відгук

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля

Увага: всі відгуки проходять модерацію.