Cело Білоусівка

Білоусівка – село. центр сільської ради. Розташоване у східній частині Драбівського району на р. Чумгак, яка с притокою р. Оржиці, що несе свої води в р. Сулу, за 5 км від станції Драбово. шо в минулому також мала назву Білоусівка.
Площа – 830,24 га. населення – 2170 осіб.
Білоусівка – старе козацьке поселення, історія якого корінням сягає в XVI ст.. Уже в 1650 р. на карті Боплана Білоусівка позначена як великий населений пункт із важливим стратегічним значенням.
Назва села, «а переказами, походить від першого поселеним козака – пластуна Білоуса. У документах і грамотах наше село згадується як козацьке поселення. 26 січня 1578 р. село було пожалуване польському шляхтичу Байбузі разом із усією Лубенщиною аж до кордонів Московської держави. Але через 4 роки канівський старост Вишневецький відбирає ці землі і навічно закріпляє їх за собою. Тут боролися повстанці загонів Наливайка. Письменник Іван Ле у романі “Наливайко” згадує Білоусівку. Донині за селом височить могила, в якій лежать повстанці Наливайка. Далі селом володіли переяславський полковник Мирович, полковий осавула Петровський, гусарський поручик Новаковський і, наостанок, граф Петро Завадовський.
У період розвитку торгово-грошових відносин Завадовський значні кошти вкладав у вигідні галузі виробництва.
У Білоусівці було побудовано 2 селітрових заводи, цегельний та 2 кінні заводи. У 1781 р. Білоусівка стає волосним селом, куди ввійшло 16 селянських і козацьких общин з населенням 8874 особи, а ще в селі було 30 вітряків, декілька лавок, щоденним базар і 3 ярмарки на рік.
У роки голодомору 1932-1933 рр. в селі померло 789 осіб, серед них 72 дітей.
Улітку 1936 року в селі побували голова ВУ ЦВК Григорій Петровський та секретар КП України П. Постишев.
З 1941 р. по 1943 р. село було окуповане фашистами. Понад 520 односельців пішло на фронт, не повернулося 347. За роки окупації гітлерівці зруйнували 4 колгоспи, спалили середню школу, лікарню, більше 130 хат.
Село пишається своїми земляками.
Народна артистка Діана Гнатівна Петриненко (дівоче прізвище Паливода) народилася 8 лютого 1930 р. в с. Білоусівка. Батько Гнат Якович Паливола був головою комуни “Червоний маяк”. Заслужена вчителька України Надія Іванівна Круковес (1929 р. н.) до цього часу працює вчителем Шрамківської ЗОШ. Леонід Єгорович Горьовий (1937 р. н.) працював довгий час керівником секретаріату Верховної Ради України.
Із села вийшло 35 орденоносців, 13 полковників. 6 докторів і кандидатів сільськогосподарських наук.
За роки незалежності України в селі відбулися радикальні зміни. Воно знищувалося і було продане і молотка. Все багатство колишньої дослідної станції рільництва переходило із рук в руки і грабувалося.
Нині маленькими кроками село відроджується. Прийшли інвестори: СТОВ “Пальміра-Білоусівка” та ФГ “ЮГ, які забезпечують мешканців роботою, відроджують економіку, родючі землі. У селі є НВК “школа-ліцей”, лікарська амбулаторія, 2 дошкільні установи, 2 Будинки культури, аптека, 2 бібліотеки, сільська рада, пошта, філія Ощадбанку, 11 торговельних точок. 4 фермерські господарства, організовують свою роботу 32 приватні підприємці.
Село газифіковане (611 будинків). телефонізовано 211 осель. Центральне водопостачання має 31 будинок, усі вулиці з твердим покриттям.
На території села діє Свято-Покровська парафія Української православної церкви Черкаської і Канівської єпархії. 14 жовтня є храмовим святом.
Перспективи: відновлення життєдіяльності села, інвестування в його соціально-економічний розвиток, відкриття нових робочих місць для молоді, нині в селі зареєстровано 540 осіб молоді віком вії 14 до 35 років.

Л.О. Петлюшенко

Білоусівка на who-is-who.com.ua

 
 

Ще з цієї рубрики:

 

Тут ви можете написати відгук

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля

Увага: всі відгуки проходять модерацію.