Черкаси і околиці

З північного заходу і з півночі до Черкас підступає знаменитий Черкаський Бір, який веде свою історію ще з дольодовикової епохи. На початку 19 століття він називався «Лісова дача», а південно-західна частина називалась «Корабельний гай» і використовувались для заготівлі деревини для Чорноморського флоту. В цьому лісі зараз розташовані санаторії, будинки відпочинку, турбази. При переїзді з с.Дахнівки в с.Свидівок можна побачити групу гігантських дубів, їх вік біля 200 років, висота до 30 м, а діаметр стовбурів майже метр. В Дахнівському лісництві, в районі Смолокурки ростуть столітні сосни. По дорозі на Мошни, біля річки Ірдинки, одиноком стоїть чудо-дерево — струнка вільха і кучерявий дуб з одного стовбура. З цим деревом пов’язана чудова легенда про дівчину Любку і її любого хлопця Івана, що тікали від гайдуків, але не втекли і обнявшись стали одним деревом. А неподалік від Свидівського лісництва росте дерево велета дуба, в якого з одного стовбура росте шість столітніх дубів. Ніби брати — багатирі взялись за руки і захищають свою сестру красуню, яка, спасаючись, піднялась горлицею в небо.

Далі по дорозі на Мошни, на 15-кілометрі знаходяться насадження 200-річних дубів на майже гектарній площі. Широкою смугою Черкаський бір оточує ірдинські торфині болота, які тягнуться під Мошногірським кряжем більш як на 25 км і займають 1660 га. На Мошногірському кряжі розкинувся лісопарк, посаджений ще кріпаками графа Воронцова. Тут ви зустрінете цілу колонію дубів — велетнів, що ростуть на плоті 18,5 га і разом з дикоростучими кушами і бузком створюють неповторні по своїй красі ландшафти.

Біля села Яснозір’я починається лісопарк Ішман, назва якого походить від трави, що розпускає свої лілово-рожеві дзвіночки, як тільки розтане сніг. Потім зажовтіє гусяча цибулька, а після галявини заповнює сон-трава з фіолетовими квітами і загориться жовтий горицвіт. І так все літо змінюється «експозиція» цього своєрідного музею трав’янистих рослин. Невипадково «Ішман» оголошений заказником. Звідси можна потрапить в селище Руська Поляна, Ірдинь, Дубіївка, які теж мають свою історію і немало живописних місць.

Своєрідна багата історія поселень по річці Сула. Тут в гирлі Сули колись стояли міста-фортеці Київської Русі — Воїнь, Полянівщина, Желни, Кізевір, Ляшівка, Бурімка. А всього їх від Воїня до Лубен було 18. Всі вони побудовані в X столітті.

 Окрасою Посулля є Велико-Бурімський лісопарк. Його площа 106 га, а разом з лісовими масивами, в які він поступово переходить, 1252 гектари. Посаджений він на місці болота руками кріпаків княгині Кантакузен. Час і самосів змінили на гірше картину парку і необхідні кошти, щоб відновить колишні ландшафти.

 
 

Ще з цієї рубрики:

  • До «перлини України»...

    Маршрут: Жашків - Монастирище — Христинівка — Умань По цій же річці в щедрих садах лежить ...

  • На Батьківщині Кобзаря...

    Маршрут: Моринці — Шевченкове — Городище — Звенигородка Черкащина відома в світі ...

 
Хороший способ купить пластиковые окна дешево заказать полное остекление квартиры.

Тут ви можете написати відгук

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля

Увага: всі відгуки проходять модерацію.