Драбівський район

Загальні відомості

Драбівський район розташований у північній частині Черкаської області.

Утворений у березні 1923 року.

Площа району — 1161 кв. км.

Чисельність населення — 40,4 тис. осіб, у т. ч. міського — 10,2 тис. осіб. Кількість населених пунктів — 51, у т. ч. 2 селища міського типу (Драбів, Шрамківка), 49 сільських поселень.

Адміністративний    центр    району смт. Драбів, що розташоване у верхів’ї заболоченої притоки Дніпра річки Золотоношки. Через територію району пролягають залізничні колії Москва — Одеса та Київ -Харків. Майже через усю Драбівщину проходить магістральний газопровід Уренгой -Помари — Ужгород.

Історична довідка

Перші відомості про Драбів належать до 1689 р. Жалувальну грамоту на володіння Драбовом та іншими населеними пунктами отримав у 1689 р. від царів Московських Івана V та Петра І військовий товариш Іван Мирович, який у 1691 р. став переяславським полковником. З часу утворення Драбівський район до 1937 р. входив до складу Харківської губернії (з 1932 р. — області). З 1937 р. по 1954 р. -у складі Полтавської області. З 7 січня 1954 року район увійшов до складу утвореної Черкаської області. У 1959 р. до його складу ввійшов сусідній Шрамківський район. У 1965 р. частина території відійшла до складу Канівського та Золотоніського районів.

Пам’ятний знак на честь 300-річчя Драбова відкрито 30 вересня 1989 року в парку селища.

У с. Мойсівка є святий Шевченківський пагорб. Відвідував поет Мойсівку разом з Є. Гребінкою у 1843 р. У Демках свого часу гостював російський письменник Короленко. У 1903 р. в Драбові працював учителем письменник С. Васильченко.

У 1908 р. в Кононівці жив Михайло Коцюбинський, де створив знамениті новелу «Intermezzo». Останнім притулком українського філолога-славіста, історика Бодянського стало драбівське село Михайлівка. Село Козаче — батьківщина одного із засновників Кирило-Мефодіївського товариства, революціонера-демократа Гулака. На Драбівщині народилися народний артист УРСР В.І. Овчаренко, літературознавець,   член-кореспондент   АН   УРСР  І.О. Дзеверін, Герой Радянського Союзу В.Г. Романюк, двічі Герой Радянського Союзу І.Н. Степаненко.

            Справжнім патріотом в роки війни проявив себе медичний персонал міської лікарні, де за життя людей боролися лікарі К. Кіндратенко, М.В. Назаров, В.І.Ворсобін.

герб Драбівського району

герб Драбівського району

            Драбівська земля дала Україні відомого художника, графіка і монументаліста Івана Падалку, народну артистку України Діану Петриненко. Тут жив і творив художник, заслужений майстер народної творчості України, краєзнавець Іван Лисенко.

 Економіка

            Сьогодні на території Драбівського району  діють 6 промислових, 5 будівельних і 3 транспортних підприємс

тв.

Сучасна Драбівщина — розвинутий агропромисловий район. Основу економіки становить багатогалузеве сільське господарство. Понад 40 сільськогосподарських підприємств спеціалізується на вирощуванні зернових та технічних культур, виробництві овочів і фруктів.

Провідні місця займають такі господарства, як СТОВ «Пальміра-Драбів», ТОВ ЗК «Хорс», ТОВ «Атлантік-Фармз», СТОВ «Ранок», ВАТ «Драбівське».

У галузі тваринництва за І півріччя 2005 року намітилися тенденції до стабілізації. Виробництво молока збільшилося на 314т, надій на одну корову — на 370 кг. Основним завданням для господарств є вирішення питання поголів’я худоби та його відродження у деяких господарствах району.

 Соціальна сфера

Торговельну діяльність у Драбівському районі здійснюють 209 підприємств, з яких 170 магазинів (із ни

х 21 об’єкт райспожив-товариства, 5 магазинів малих підприємств, 5 господарських одиниць, 9 магазині ВАТ «Торговий дім», «Драбівагропостач», 13 кіосків і 25 об’єктів ресторанного  господарства).

Надання послуг з автоперевезень пасажирів у районі здійснюють ВАТ «Драбівське АТП-17143″ та 2 приватних перевізники.

На Драбівщині розвернуті і функціонують 50 лікувально-профілактичних закладів.

Головним медичним закладом є  центральна лікарня, яка  надає кваліфіковану спеціалізовану медичну допомогу  мешканцям району. Крім того, діють Шрамівська районна лікарня, Великохутірська  дільнична лікарня,  7 лікарських амбулаторій та 40   фельдшерсько-акушерських пунктів, а також 53 аптеки та аптечних пункти.

Статус амбулаторії сімейної медицини мають  Нехайківська,   Білоусвська, Мехедівська лікарські амбулаторії. На базі Великохуторської дільничної лікарні відкрито амбулаторію сімейної медицини.

 Освіта

Освітня мережа району представлена 33 загальноосвітніми школами, в т. ч.: 20 — І-Ш ступенів, 9 — 1-11 ступенів, 4 — 1 ступеня, та 22 дошкільними дитячими установами.

На виконання програми щодо роботи з обдарованою молоддю на базі Драбівської ЗОШ ім. С.В. Васильченка функціонує гімназія, а на базі Білоусівської ЗОШ — ліцей. Шкіл із класами поглибленого вивчення окремих предметів — 6 (було 2), у 19 запроваджено профільне навчання.

 Культура

Культурно-освітній потенціал району зосереджено у 42 клубних установах, у т. ч. районному центрі культури та дозвілля, 46 бібліотечних закладах, 5 музеях: Драбівському краєзнавчому музеї, народних музеях сіл Великий Хутір, Неха

йки, меморіальному музеї Михайла Масла в Квалівці, музейній кімнаті села Безпальче та 15 народних колективах. У районі знаходяться понад 300 об’єктів історії та культури.

В історії становлення культури району Драбівська дитяча школа мистецтв, яка заснована у 1964 р., посідає одне з провідних місць. Пройшовши нелегкий ш

лях свого розвитку та самоствердження, вона сьогодні є закладом з музичним, вокальнохореографічним , образотворчим відділами та сучасним музичним обладнанням.

З року в рік у районі проводиться традиційний огляд-конкурс самодіяльної народної творчості «Таланти твої, Драбівщино», який засвідчує збереження народного самодіяльного мистецтва у районі, зростання виконавської майстерності та художнього рівня репертуару колективів і окремих виконавців.

Справжнім осередком культури в Драбівському районі є Центр культури та дозвілля, де створені належні умови для роботи різних творчих колективів і об’єднань, що надає їм можливість гідно презентувати район, область, Україну на різних представницьких мистецьких форумах.

 
 

Ще з цієї рубрики:

 

Тут ви можете написати відгук

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля

Увага: всі відгуки проходять модерацію.