Селище Будо-Орловецька

Буда-Орловецька – село. центр сільської ради, розташоване за 15 км від районного центру та 13 км від залізничної станції Цвіткове.
Загальна площа – 1838,6 га.
Населення становить 455 осіб.
Булу-Орловецьку по праву називають городищенською Швейцарією. В селі і побіля нього – стрімкі і чисті джерела, високі гори, тиха зелень дібров, білі хатини, криниці з най¬смачнішою водою.
Село засноване на початку XVII ст. Похо¬дження назви невідоме.
У 1625 р. воно згадується як “Будите” і належало Ірдинсько-Преображенському монастирю, який знаходився у 3-х верстах від Старосілля над Ірдинським болотом. Під час повстань у цьому краї Ірдинський монас¬тир було зовсім розорено, а повної руйнації він зазнав близько 1709 р. На місці старого монастирського саду з 1773 р. почав будуватися Виноградський Успенський монастир. Монастирю належали поселення Будите. Старосілля га інші угіддя.
До Жовтневої революції село належало поміщику Меренгу, в якого було 2250 десятин землі, а на 1466 осіб селян припадало 527 десятин.
У 1825 р. в Буді-Орловецькій збудовано поташний завод. Можливо й назва села походить від назви споруди “буда”, в якій добува¬лися з деревної маси поташ, вугілля, дьоготь.
У 1918 р. в селі встановлено радянську владу.
У 1929 р. селяни об’єдналися в колгосп ім. Шевченка, який у 1958 р. перейменовано в ім. Жданова. а на початку 90-х – у КСП “Зоря”.
З давніх давен село славиться своїми умільцями. Особливо у пошані було гончарство. Поблизу села в лісі копали глину, з неї виготовляли різноманітний посуд. Про минулу гончарську славу свідчить як назва кутка Гончарівка, так і поширене в селі прізвище Гончар. Свого часу в селі працював завод, високоякісну черепицю і цеглу якого експор¬тували за кордон.
У Великій Вітчизняній війні загинуло 210 будян, з них 75 було страчено за зв’язки з партизанами. 51 воїн нагороджений орде¬нами і медалями.
У центрі села на пагорбку, над ставом споруджено обеліск Слави на честь полеглих у Великій Вітчизняній війні. На шкільному подвір’ї є братська могила, в якій поховано 36 радянських воїнів, що загинули при звільненні села від фашистських загарбників.
Нелегко було Буді-Орловецькій після війни. Але як і вся країна село піднімалось. Як не згадати теплими словами вдячності колишнього голову колгоспу Миколу Ничипоровича Панасенка, за господарювання якого збудовано сільський Будинок культу¬ри, адміністративне приміщення, ФАП, бібліотеку, школу, ферму, розпочато прокладання шляху з твердим покриттям.
У 1969 р. у селі Буда-Орловецька побудовано цегельний завод, який щоденно вироб¬ляв 25 тисяч доброякісної цегли.
Багато видатних людей народилося в селі.
Андрон Пилипович Руденко у 2000 р. нагороджений орденом Богдана Хмельницько¬го і медаллю “Захисник Вітчизни”. Був учасником параду на Червоній Площі в Москві. Наказом міністра оборони України присвоєно звання лейтенант запасу. Нагороджений медаллю “55 річниця Перемоги” і медаллю “Двічі Героя Радянського Союзу маршала Багряна” від Вірменської республіки та пам’ятним знаком учасника параду Перемоги на Червоній площі.
Іван Тимофійович Артеменко пройшов війну від першого до останнього дня, а в серпні 1945 р. як парламентар і особливий уповноважений командування Радянських Збройних Сил прийняв беззаперечну капітуляцію Квантунської армії в Маньчжурії.
Микола Павлович Гончар – вчитель за покликанням і призначенням. Усе своє жит¬тя присвятив вихованню дітей, вивченню історії рідного краю.
Данилу Кононовичу Погрібному за героїзм, виявлений під час розгрому Яссо-Кишинівського угрупування. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Наказом Міністерства освіти УРСР № 5 від 10 січня 1966 р. Буда-Орловецькій восьми¬річній школі присвоєно ім’я Героя Радян¬ського Союзу Д.К. Погрібного.
Задорожній Василь Йосипович за винятковий героїзм і відданість Батьківщині наго¬роджений орденом Леніна.
Григорій Юхимович Гергель нагороджений медаллю “За відвагу”, орденами Червоної Зірки і Вітчизняної війни І та II ступенів. Орден Вітчизняної війни II ступеня прикра¬сив груди героя біля Буга. Григорій Юхимо¬вич брав участь у визволенні Румунії. У Трансільванії його було поранено і він надовго вийшов зі строю. День Перемоги Г.Ю. Гергель зустрів у госпіталі.
У с. Буда-Орловецька працюють установи: сільський центр культури та дозвілля, сільська бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, школа, відділення зв’язку, сільська рада, працюють три торговельні точки.
Працює в селі ТОВ “Приват-Агро Черкаси”, яке орендує земельні частки (паї) громадян та державні землі сільської ради. Това¬риство вчасно обробляє землю, сплачує податки та розраховується із селянами. Також орендуються багаторічні насадження (садки) площею 33,93 га. Ставки мають площу в 18,1 га. З 2006 р. головою села працює Карвацький Борис Єлисейович.

 
 

Ще з цієї рубрики:

 

Тут ви можете написати відгук

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля

Увага: всі відгуки проходять модерацію.