Селище Дирдин

Дирдин — село, центр сільської ради, Розташоване на р. Вільшанці за 6 км від райцентру.
Загальна площа земельних угідь склалає 1867,5 га.
Площа села – 481,9 га.
Населення – 1376 осіб.
Дворів — 749.
Першими поселенцями були брати Дирди — Мартин і Федір, за прізвищем яких і названо це місце Дирдин хутір.
Село розкинулось в долині на берегах р. Вільшанки, довкола якого з усіх сторін оточують гори, що мають дивні назви — Чирвина гора, Кочержина, Морозова. На них розкинулись урочища Педьківка, Крикунове, Снівакове, Степанцеве, Роздолля, Жукове, Павленкове. Особливо пишаються дирдяни таким історичним місцем, як Павленків сад, або ще кажуть яр. Це колишній маєток с. Валяви поміщика Павленка, двоюрідного брата видатного українського помолота Л.П. Симиренка. Одночасно брати почали працювати над виведенням нових сортів яблук, групі, черешень, троянд, бузку. За спогадами старожилів, Павленком виведено такий вид тополі, листя якої пахло м’ятою. Донині залишилися тераси, на яких виводили сорти троянд.
Тільки в нашому селі росте трава медонос (місцеві жителі називають її бавовник), привезена Павленком з Латинської Америки. Особливо родючими й смачними в Павленка були яблука. Яблуню, викопану разом з пло¬дами, возили навіть у Париж, де вона отри¬мала золоту медаль. На жаль, в 1918 р. діяльність Павленка припинилася у зв’язку з революційними подіями. Він разом з трьома дітьми виїхав із села. Одна з дочок, Софія, вийшла заміж у Цвітково, де й проживала до кінця своїх днів. Син продовжував справу батька в Південному інституті садівництва.
ДирдинЗахідна частина села називається Будківка. Тут колись був степ, де випасали худобу, а для пастухів збудовано будку. Поселення на лівому березі р. Вільшанки від центру, в напрямку цукрового заводу, називається Петрухівка, де найбільше було поселенців за прізвищем Петруха.
Поселення від центру в напрямку с. Хлистунівки називаються Дирлин, а людей, що проживають на вул. Устима Жука, називають церквянами, тому й донині на цій вулиці проживають переважно сім’ї з прізвищем Дирда. а ще тому, що в цій частині була збудована у XVII ст. перша церква в ім’я великомученика Пантелеймона, котру чумаки перевезли з Калинівки. Другу збудовано на місті старої в 1882 р. Обидві церкви були дерев’яні, мали прекрасний архітектурний стиль і знаходилися в історичному центрі Дирдинського хутора.
За радянських часів приміщення церкви використовували під колгоспну комору. Проте в 1978-1979 рр. її розібрано і матеріали використано для тваринницьких ферм. Вулицю названо на честь нашого земляка-винахідника Устима Жука.
Устим Жук був одним із першовідкривачів гідролізної промисловості.
Правобережна частина села, де тягнеться вулиця, названа іменем односельця. Героя Радянського Союзу Івана Уса, ділиться на дві частини — Симиренчина гребля (завдяки ініціативі Симиренка збудовано греблю через р. Вільшанку та р. Лолівка, оскільки там жили сім’ї Лоли, які побудували вітряки на Морозовій горі).
Одним з видатних людей села з Олександр Лан (Кирило Юхимович Коршак).
21 грудня 1937 р. на закритому засіданні виїзної сесії військової колегії Верховною Суду СРСР поета було засуджено до роз стрілу, а наступного дня вирок виконано.
Л.І. Степанець

 
 

Ще з цієї рубрики:

  • Смт Цвіткове...

    Цвіткове — селище міського типу, центр селищної ради. Розташоване за 21 км від районного ...

  • Селище Будо-Орловецька...

    Буда-Орловецька — село. центр сільської ради, розташоване за 15 км від районного центру ...

  • Суспільно-економічне життя Смі...

    На сьогодні міська влада надає значної уваги перспективам розвитку міста, насамперед залученню ...

 
Строительство домов из профилированного бруса осуществляется в пять этапов.

Тут ви можете написати відгук

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля

Увага: всі відгуки проходять модерацію.