Селище Товста

Товста - село, центр сільської ради. Розташоване на півдні Городищенського району. 
До складу товстівської сільської ради входить селище СТАДНИЦЯ
Площа територіальних меж сільської ради складає 2998,8 га, села – 465,5 га.
Населення - 778 осіб.
Дворів - 353.
Писемні відомості про село збереглися з 1773 р. А от назву дали йому чумаки, які в сиву давнину їздили в Крим по сіль. Проїжджаючи нові село, на околиці зупинялися біля товстої липи на перепочинок. Шлях чумацький був довгим і виснажливим. Змучені спрагою, вони говорили: "Де та товста?", маючи на увазі липу.
За даними Київського статистичного губернського комітету в 1890-х роках с. Товста було володінням графині Браницької з 3103 десятинами землі. В селі функціонували церква, шинок, церковноприходська школа, в якій навчалися хлопчики заможних селян. Таким село залишалося до 1917 р.
У 1918 р. встановлено радянську владу.
В 1919 р. створено перші ТСОЗи.
У 1929 р. організовано колгосп. У 1936 р. бригадир рільничої бригади С.Д. Загорулько за одержання високого врожаю цукрових буряків нагороджений орденом Леніна.
Велика Вітчизняна війна не обійшла стороною село. 547 жителів с. Товста пішли на фронт, з них 125 загинуло.
Після визволення село піднімалося і руїн, розбудовувалося. У 1970 р. збудовано двоповерховий Будинок культури, відкрито бібліотеку, гостинно відчинили свої двері загальноосвітня школа і дитячий садок, відділення зв'язку та фельдшерсько-акушерський пункт.
Село Товста пишається своїми земляками, які захищали рідну землю, серед них полковник Є.Д. Плаксієнко; майор В.Ф. Шелестенко, нагороджений п'ятьма орденами; С.І. Лимаренко, нагороджений орденом Червоного Прапора І ступеня, Червоної Зірки, багатьма медалями (всього 10 нагород); Ф.А. Лимар нагороджений орденом Богдана Хмельниць¬кого (1999 р.), орденом Великої Вітчизняної війни II ступеня, медаллю "За відвагу"; П.Д. Погорілий нагороджений медалями "За відвагу", "За взяття Відня", "За перемогу над Німеччиною"; В.Є. Чича нагороджений орденом Червоної Зірки.
Усього нагороджено 250 односельців, які боронили рідну землю від фашистів. Священним місцем у селі є обеліск Слави, який височіє на пагорбі, де викарбувано 218 прізвищ воїнів-визволителів, що затнули за честь і незалежність Батьківщини. Варто згадати героя подій в Афганістані, уродженця села М.А. Поліщука, який за мужність нагородже¬ний орденом Червоної Зірки, медалями "За відвагу", "За бойові заслуги". Михайло Андрійович брав участь в десятках бойових операцій. Посмертно його нагороджено орденом Червоною Прапора.
Видатні уродженні села: О. Ворона, заступник міністра; О.В. Рибчинко, представник Президента в МВС у Черкаській області; І. Олексієнко - полковник, кандидат військових наук, доцент, викладач військової академії м. Санкт-Петербург; Г. Дремлюк - доктор сільськогосподарський наук.
На сьогодні в с. Товста успішно діють ДП СПОП "Відродження". ВАТ "Вільшана РТП", ФГ "Царина".
О. М. Андрієвський
 
Статья прочитана 207 раз(a).
 

Оставьте свой отзыв!

WordPressЦчМв