Заповідні об’єкти Черкащини

З наявних в Україні станом на 1 січня 1982 року близько 5 тисяч заповідних природних об’єктів, на Черкаську область приходилось 355, загальною площею 19 тис. га. Як вже нами відзначалось, розвиток промисловості, інтенсифікація сільського господарства та меліорація, непомірний ріст міст і великих населених пунктів (урбанізація) докорінно змінюють навколишнє природне середовище. Внаслідок чого сильно пошкоджуються, змінюються і навіть гинуть цінні пам’ятки природи, які з якихось причин ще не взято під охорону закону. Тому виявлення і взяття на облік та охорона місцевих пам’яток природи є почесним громадським обов’язком адміністраторів, спеціалістів, учителів шкіл, і залученням до цієї справи як учнів, так і широкої громадськості. Зберегти прекрасні скарби рідної природи, що часто пов’язані з визначними історичними подіями і видатними особами та її оригінальні витвори, необхідно не лише сучасному, а й прийдешнім поколінням.

Отже, для збереження цінних форм природних об’єктів, рідкісних видів рослинного і тваринного світу, велике значення має заповідання територій. В кінці- кінців правильне раціональне використання природних ресурсів, зокрема, такими галузями як сільське і лісове господарство, неможливо без наявності і вивчення постійних еталонів природи. Заповідні території, відіграючи своєрідну роль природних еталонів, дають змогу в процесі моніторингу виявляти зміни, які відбуваються в навколишньому середовищі внаслідок діяльності людини, шляхом порівняння природних заповідних об’єктів з штучними ландшафтами, виробляти певні напрями стратегії перспективного природокористування.

Згідно з існуючою класифікацією заповідних територій в Україні, на Черкащині знаходяться: державні заповідники, державні заказники республіканського та місцевого значення, парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва, лісопарки, дендропарки, дендрарії, заповідні урочища та ін.

Держанні заповідники являють собою спеціально виділені території, які зберігають весь природний комплекс, типовий для певного ботаніко – географічного району, сприяють відтворенню і збільшенню чисельності тварин і рослин, особливо цінних у господарському або науковому відношенні. Ці території мають заповідний режим, в них проводяться науково-дослідні роботи в інтересах народного господарства. Організовуються державні заповідники згідно з урядовими постановами.

Державні заказники республіканського та місцевого значення – це території, де під охорону взято окремі види рослин і тварин, геологічні об’єкти, цінні ландшафти. В заказниках постійно або певний період охороняються всі чи окремі види рослин і тварин. Заказники організовуються на певний обмежений строк (до 10-ти років) згідно з постановами місцевих Рад.

Парки-пам’ятники садово-паркового мистецтва області включають старовинні парки, лісопарки, ботанічні сади, дендрарії, заповідні урочища та ін.

В останні роки на території області досить гостро постало питання  гармонійного поєднання інтересів масового відпочинку, полювання і туризму з вимогами охорони природи, тому дотримання статусу і режиму заповідних об’єкті стало досить злободенним. Серед численних природоохоронних об’єктів Черкащини найбільш цікавими, безперечно, є 6 парків. З них пальма першості належить всесвітньо відомому дендропарку “Софіївка”, Окрім нього, в області є ще 5 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва республіканською значення: Тальнівський, Козацький (в Звенигородському районі), Корсунь-Шевченківський, Соснівський (м.Черкаси), Парк Декабристів (м.Кам’янка).

Мітки поточного запису:

, ,
 
Стаття прочитана раз(a).
 

Ще з цієї рубрики:

 

Тут ви можете написати відгук

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля

Увага: всі відгуки проходять модерацію.

Останні твіти

Loading

Архіви

Наші партнери

Читати нас

Зв'язатися з нами

Пошта   cherkasy.online(собачка)cherkasy-online.com

ICQ       645224092