Жашківський район

Загальні відомості

Жашківський район розташований у північно-західній частині Черкаської області.

Район межує на півночі і північному заході зі Ставищенським і Тетіївським районами Київської області, на сході – з Лисянським, Маньківським і на південному сході з Монастирищенським районами Черкаської області. Із півночі на південь територію району перетинає автомагістраль Санкт-Петербург – Одеса. Відстань до Черкас автотрасою – 190 км, а до Києва – 142 км. Місто Жашків пов’язане із вузловою станцією Козятин Південно-Західної залізниці, до якої 77 км. Район розташований на кристалічному щиті Придніпровської височини. Його західна частина горбиста, перерізана балками та ярами.

Основний тип грунтів району – малогумусні реградовані чорноземи. У південно – західній частині району виявлені поклади бурого вугілля, у північно-західній – граніту. Промислового значення не мають. (Багатий район на торф, глину, пісок). Виявлено родовище бентонінової глини та будівельного піску.

Ближче до південної межі район перетинає річка Гірський Тікич, в яку впадають декілька приток. Ще одна річка Молочна бере початок у південно-західній частині району. На території району, особливо в його західній частині, велика кількість штучних водойм. Територія району мало заліснена. Створено в районі 5 заказників місцевого і державного значення. Це Конельське, Охматівське, Шуляцьке болото, ставок Лебедине озеро та етномологічний заказник “Жашківський”. Район утворений у 1923 р., і Днем району вважається 14 жовтня. Площа району – 964 кв. км. На Жашківщині налічується 39 населених пунктів: одне місто і 38 сіл.

Історичні відомості

Уперше Жашків згадується у документах на початку XVII ст. У той час він належав до Тетіївських володінь князів Острозьких. У 1954 р. у зв’язку зі святкуванням 300-річчя возз’єднання України з Росією Жашківський район було передано до складу новоствореної Черкаської області. На початку 80-х років зростання продуктивності й ефективності праці давало можливість вкладати кошти у розвиток освіти, культури, побуту.

Економіка

На 6 промислових підприємствах району виробництво продукції з початку 2005 року зросло порівняно з січнем – вереснем 2004 року на 54,79%. Приріст продукції одержали TOB “Алко-трейд” – 161,56%, TOB “Відродження” – 102,71%. Дочірнє підприємство “Жашків-маш”, ВАТ “Більшовик” – 114,93%, Жашківський маслозавод і 137,71 %, поряд з цим дочірнє підприємство ЗАТ лізингової компанії “Хліб України” знизило обсяги виробництва на 21,38%.

У 2005 р., проти відповідного періоду минулого року, зросло виробництво цукру на 2751 тонну (67,7%), алкогольних напоїв – на 144 тис. дал. (8,9%), напоїв слабоалкогольних – на 358 тис. дал., цегли – на 80,5%. Також було вироблено 237 тис. дал. безалкогольних напоїв, які в 2004 році не вироблялися. Сільськогосподарських підприємств у районі – 33, фермерських господарств – 10. У господарствах району постійно збільшується поголів’я ВРХ, свиней, овець та кіз; покращилося його збереження. Сільськогосподарськими підприємствами району було продано у 3,5 раза більше зерна ніж за 2004 рік.

Станом на 01.07.2005 р. у районі зареєстровано 143 малих підприємства та 1339 фізичних осіб. Від їх діяльності до бюджету району надійшло 577,4 тис. грн або 16,91

 Соціальна сфера

Транспортним забезпеченням населення району займається ВАТ “Жашківське “АТП-17141″ та 30 приватних перевізників, з них 16 – легковими автомобілями, 14 – мікроавтобусами.

На території району розташовано 109 підприємств торгівлі та 14 – побутового обслуговування. Через 55 магазинів роздрібної торгівлі і 39 підприємств громадського харчуванню забезпечується попит населення у товарам першої необхідності.

 Охорона здоров’я

Серед медичних закладів у районі працюють дільнична лікарня, 7 амбулаторій поліклінічних закладів, 29 фельдшерсько-акушерських пунктів та одна центральна районна лікарня.

 Освіта

Навчальних закладів у районі 37, з них 34 загальноосвітніх школи та 1 професійно-технічне  училище. В них навчаються 6880 дітей. У 34 дошкільних закладах виховується 1210 дітей.

 Спортивна база

У районі працюють дитяча юнацька спортивна шкота «Колос» і дитячий юнацький клуб фізичної культури, в яких діють спортивні секції з боксу, баскетболу, волейболу, гирьового спорту, легкої атлетики, пауер – лістингу, футболу, де займаються 590 дітей.

 Культура

Мережу культурних закладів складають 36 Будинків культури, 35 бібліотек, районний історико-краєзнавчий музей та 8 музейних кімнат, дитяча музична шкала з філіями у трьох селах району, кінотеатр. Колективів художньої самодіяльності в районі – 126, вони об’єднують 1407 аматорів, з них – 27 дитячих колективів зі 329 учасниками, 13 колективів носять звання “народний аматорський”. Зразковий ансамбль гармоністів під керівництвом заслуженого працівника культури України І. Сухого посів у 2005 р. 2-е місце на Міжнародному фестивалі народної музики у Білорусі. Практично в кожному населеному пункті району діють одна або кілька релігійних громад. Усього таких об’єднань громадян у районі зареєстровано 55. Найбільшу кількість віруючих об’єднує Українська православна церква Київського Патріархату.

Органи державної влади, місцевого самоврядування всіляко сприяють релігійним громада у відбудові храмів та приміщень для служб.

Мітки поточного запису:

,
 
Стаття прочитана раз(a).
 

Ще з цієї рубрики:

 

Тут ви можете написати відгук

* Текст коментаря
* Обов'язкові для заповнення поля

Увага: всі відгуки проходять модерацію.

Останні твіти

Loading

Архіви

Наші партнери

Читати нас

Зв'язатися з нами

Пошта   cherkasy.online(собачка)cherkasy-online.com

ICQ       645224092