Зозуля звичайна

Птах цей обережний і потайний і лише тоді, коли почується кукування, можна визначити, де він знаходиться. Майже в усіх народів із зозулею пов’язано багато легенд і переказів про «бідолашну зозульку», «легковажну», «жорстоку» і т.п. Всі ці легенди і повір’я, безперечно, породив дивний спосіб життя зозулі. В той час, як інші птахи, вибиваючись із сил, вигодовують своїх пташенят, зозуля живе собі «безтурботно», підкидаючи свої яйця в чужі гнізда, «весело» кукуючи. І ні горя тобі, ні турбот не знає… Тому зозулю народи світу вважають мало не символом зневажливого ставлення до своїх батьківських обов’язків. Але сама турбота про своє потомство змушує її так чинити. Бо в неї дуже розтягнутий період яйцекладки, і це не дає змоги вигодовувати пташенят. Як можна вигодувати старших, коли менших треба ще висиджувати? Вона підкидає свої яйця у гнізда 150 видів птахів. А так, як яйця різних птахів за кольором різні, то і зозулі відповідно «спеціалізувались», відкладаючи кожна різні за кольором яйця. Є серед них «мухоловкові», «горихвісткові», «очеретяні» тощо. Яйця господарів за кольором , розмірами не можна навіть відрізнити віл зозулиних.
В зозулі і друге цікаве пристосування. Зародок її яєць розвивається швидше, ніж в інших птахів Через 11 днів з’являється на світ зозуленя, що на 2-3 дні раніш пташенят господарів. З появою пташенят зозуленя вже встигне окріпнути і, будучи ще сліпим, бо очі відкриває на 5 день, воно викидає з гнізда їх, так позбавляючись конкурентів на їжу. Цікаво й те, як вдається зозулі відшукувати добре замасковані гнізда співочих птахів. Вона в польоті навіть нагадує яструба перепелятника, якого бояться дрібні птахи. То ж вона, лопотячи крилами, з шумом наскакує на кущі. і птаахи не витримують такої «психічної атаки». Покидають свої гнізда, виказуючи цим їх місцезнаходження. А це якраз те, що й потрібно зозулі!
ЗозуляІснує й інший варіант сценарію, за яким самець і самка зозулі порядкують удвох. Він відвертає увагу пташок своїм «куканням», а вона в цей час «ощасливлює» господарів гнізда своїм яйцем, попередньо викинувши якесь з тих, що були в ньому. Названі батьки піклуються про не нажерливе зозуленя навіть тоді, коли воно вже вилетіло з гнізда. Знаходять його в лісі, підгодовуючи. Якщо хтось з прийомних братів випадково залишиться не викинутим з гнізда, то й він підрісши і вилетівши раніш з гнізда, приймає участь в підгодівлі ненажери – зозуленяти спочатку в гнізді, а потім і по за ним. Що ж до його рідних братів, то вони розпрощалися з зозуленям ще тоді, як було відкладене яйце в чуже гніздо.
То ж у нищенні дрібних співаючих птахів – комахоїдів, без сумніву, шкода зозулі. Але від неї користь значно більша, ніж шкода, бо знищує за один раз до 100 шкідливих волосистих гусениць, яких не спроможні поїдати інші птахи. При цьому, будучи ненажерою, робить це швидко, весь час локалізуючи вогнища небезпечних шкідників у лісі. Отже зозуля, це саме той об’єкт на якому добре видно, що в природі досить рідко з живих організмів бувають абсолютно корисними. Все залежить ступеню користі і шкоди та обставин.

 
Статья прочитана 334 раз(a).
 

Оставьте свой отзыв!

WordPressЦчМв